• info@sopeyzaj.com
  • (0216) 325 20 58
Bahçe Drenaj Sistemi

Bahçe Drenaj Sistemi

Drenaj, bahçe içerisinde yağış, yıkama, otomatik sulama gibi çeşitli sebeplerle biriken fazla suyun bahçe dışına yönlendirilmesi işlemidir. Drenflex borular veya drenaj levhaları kullanılarak drenaj sistemleri tesis edilmektedir.

Borularla yapılan drenaj sistemi, düzenli aralıklarla birbirine paralel olarak yerleştirilmiş lateral drenflex boruların, daha geniş çaplı bir ana drenflex boruya bağlanmasıyla oluşturulmaktadır. En çok kullanılan lateral drenaj boruları 100 mm çaplı olanlardır, ana boru çapı ise drene edilecek alanın genişliğine göre değişkenlik göstermektedir.

Drenaj borularının çevresini önce çakıl, daha sonra kaba kumla doldurmak veya geotekstil keçe ile sarmak toprak altında gözenekli ve geçirgen bir yapı oluşturmak açısından önemlidir.

Drenaj levhaları kullanılarak yapılan drenaj sistemi, betonarme döşeme üzerlerinde uygulanan yeşil alanlarda kullanılan sistemlerdir. Geri dönüşümlü polistrenden (PS) veya HDPE’den üretilen drenaj levhaları yan yana serilerek uygulanmaktadır. Üzerine filtre geotekstili serildikten sonra toprak tabakası yerleştirilmektedir. Drenaj levhaları suyun bir miktarını depolar, fazlasını meyil yönünde giderlere yönlendirir.

Bahçe Drenaj Çalışmasının Avantajları Nelerdir?

  1. Drenaj sistemleri, bahçenizde biriken fazla suyu ortadan kaldırır.
  2. Bahçenizdeki çim alanların ve bitkilerin gereğinden fazla sulanmasını ve zarar görmesini önler.
  3. Bahçenin estetik görüntüsünü korur. Islaklık, çamurlanma vb. durumları engeller.

Bahçedeki Drenaj Sorunu Belirtileri Nelerdir?

  • Bahçe üzerindeki fazla suyun çok uzun süre bahçe yüzeyinde ve altında kalması.
  • Bahçe yüzeyinde oluşan göllenme ve ıslaklık oluşumu.
  • Bahçede yoğun miktarda yosun oluşumu.