• info@sopeyzaj.com
 • (0216) 325 20 58
Rulo Çim

Rulo Çim

Hazır rulo çimler her mevsim uygulanabilir. Ancak, kar ve donmuş toprağın üzerine uygulanamaz.

Rulo çimler size ulaştıktan sonra; İlkbahar/yaz aylarında hemen uygulamalısınız, sonbahar/kış aylarında ise 12 saat içinde uygulayabilirsiniz.

Kaliteli rulo çim nasıl olmalıdır?

 • Tohumun cinsi (türü), çimin kalitesini belirleyen en önemli unsurdur. Ülkemizin iklim koşullarına en uyumlu tohum türü Festuca arundinacea’dir. Çimde sadece bir tür tohum kullanmak görünüm ve gelişim için uygun değildir. Sağlıklı çimde, 2-3 tür tohum karışımı kullanılması yeterlidir.
 • Tohuma yabani ot tohumu karışıp karışmadığı çok önemlidir.
 • Ruloların kesim kalınlığı, çimlerin köklenmesi için önemlidir. Çok ince kesim, çimlerin az köklü olmasına ve nakliye sırasında toprağın çabuk kurumasına, çimlerin bahçenize gelmeden dahi kurumasına neden olabilir. Kalın kesim de doğru değildir, çimlerin kökleri tembelleşir, köklenme geç olur. İdeal kesim kalınlığı 1,5-2 cm’dir.
 • Çim rulolarının altındaki toprak dağılmamalıdır.
 • Rulolar, halı gibi sorunsuz açılıp serilebilmelidir.
 • Taşınırken, uygulanırken parçalanıp dağılmamalıdır.
 • Çok yaşlı Rulo çimler de sağlıklı değildir. Çimler de diğer canlılar gibi yaşlandıkça, adaptasyon kabiliyeti azalır. Bahçenize köklenip bağlanması daha yavaş olur ve hastalıklara daha hassas olurlar.
 • Çim ruloları düzgün biçilmiş, temiz, canlı ve koyu yeşil görünümde olmalıdır.

Ne kadar çim siparişi vereceğiniz önemlidir.

Çim uygulaması yapacağınız alanların metrajını çıkarınız ve toplama %5 ilave ediniz. Çünkü, kenarlara şekil verirken veya uygulama esnasında hasarlar olabilir. %5 ilave çim için ödeyeceğiniz para, yüksek nakliye maliyeti nedeniyle, eksik kalan çim için ödeyeceğiniz paradan çok daha fazladır ve zaman kaybıdır.

Rulo Çimler Nasıl Serilir?

-Mevcut bir çim alanı yenileyecekseniz;

 • Eski çimi topraktan sıyırınız. 
 • Alanı temizlemek için diğer bir seçenek de herbisit püskürtmektir. Püskürtmeyi seçerseniz, saklamak istediğiniz çim veya bitkilerle temastan kaçınınız. Ayrıca tohumlamadan en az 5 ile 6 hafta önce uygulanmadığı sürece herbisitler tohum çimlenmesini ve köklenmesini engeller. Değiştirmek istediğiniz çimin öldüğünden emin olduktan sonra ölü otu sahadan temizleyebilirsiniz.
 • Toprağı 10-15 cm derinliğinde ters düz olacak şekilde belleyerek işleyiniz. Toprağın üst tabakası kum gibi ince olmalıdır. En fazla fındık büyüklüğünde tezekler olabilir. Toprak yüzeyinde fındıktan büyük tezekler olursa, kökler hava alır ve çimler köklenemez.
 • Çim uygulamasından 1-2 gün önce, Azot-Fosfor-Potasyum (NPK) içeren dengeli gübreyi toprağa karıştırınız ve sulayınız. Bu şekildeki bir uygulama çiminizin hızlıca köklenmesini sağlayacaktır.

-Yeni bir çim alan tesis ediyorsanız; çim serimine uygun gübreli toprak temin etmeli ve toprak tesviyesini serime uygun şekilde yapmalısınız. Çim alanın binalardan %1-2 oranında eğilmesi tavsiye edilir. Çimenlerin çok çabuk kurumasına neden oldukları için daha dik yamaçlar oluşturmaktan kaçınınız. 

-Toprak hazırlandıktan sonra çim serim işlemine geçebilirsiniz.

-Çim rulolarını birbiri ile tam temas edecek şekilde döşeyiniz, boşluk bırakmayınız, ruloların birleşim yerlerini parmak yardımı ile bastırarak ruloların birbirine kaynaşmasını sağlayınız.

-Yan bağlantıları yarım boy şaşırtarak yerleştiriniz.

-Bahçenin bitiş yerleri veya kenarlarında kalan fazla çimleri, ağaçların etrafı gibi bölümleri bıçağınızla istediğiniz şekilde kesiniz. 

-Çimi uygular uygulamaz yağmurlama şeklinde sulayınız. Çimin kenarını kaldırarak, suyun alttaki toprağa işlediğini kontrol ediniz.

-Sulamayı takiben silindirleme işlemi yapınız. Yoğun sulama ve ardından silindirleme işlemi çimin toprakla tam temasını sağlayarak, hava boşluklarını giderir; çim kökünün toprağa işlemesini hızlandırır. 

-Çim kökleri, toprağa iyice bağlanıncaya kadar iki hafta boyunca sık sık sulayınız.

-Kabaran ve kalkan yerler varsa, üzerine basarak düzeltiniz.

-Çim köklendikten sonra boylanmaya başlar, çim boylanır boylanmaz biçiniz.

-Uygulama sonrasında yeni serilen ruloların kaymasını ve hava boşlukları oluşmasını engellemek için üzerinde yürünmemelidir.