• info@sopeyzaj.com
  • (0216) 325 20 58
Orkidemdeki (Phalaenopsis) yapraklar neden sarıya dönüyor?

Orkidemdeki (Phalaenopsis) yapraklar neden sarıya dönüyor?

Orkide (Phalaenopsis) üzerindeki yaprakların sararması mutlaka alarm için bir neden değildir. Yaşlı yaprakların sararması ve yavaş yavaş düşmesi normal ve doğaldır. 

Sararma bitkinin alt tarafındaki yaprağında olursa endişelenmeyin. Bu, yeni bir yaprak üretmek için olgun yaprağı atmak için bitkinin doğal bir işlemidir. Ancak yapraklar bitkinin tepesinden sararıyorsa bir sorun vardır.

Doğrudan güneş ışığı, düşük sıcaklıklar ve kök çürüğü de dahil olmak üzere bir orkide yapraklarının renginin solmasına neden olabilecek bir dizi faktör vardır.

Çok Fazla Işık

Yapraklar hala dolgun ve sert, ancak sararıyorsa, bitki büyük olasılıkla çok fazla ışık alıyordur. Bir orkidenin yaprakları doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa yanabilir ve sararır. Orkideyi yeterli miktarda dolaylı güneş ışığı alan bir yere koymayı deneyin. Bitkiyi bir pencere üzerine yerleştiriyorsanız, kuzeye veya batıya bakan bir pencere seçmelisiniz.

Yanlış Sıcaklık

Kendinize sıcaklığın doğru olup olmadığını sorun. Çok düşük sıcaklıklar orkide yapraklarının sararmasına da neden olabilir. Orkide etrafındaki sıcaklıkların gündüz 18- 27 °C ve geceleri 15,5- 21 °C arasında olduğundan emin olun. Orkidenizi açık pencerelerden, fanlardan veya klima menfezlerinden uzak tutun, çünkü oldukça yüksek nemi tercih eder.

Sulama Sorunları

Yapraklar buruşmuş ve huzursuzsa, bitki büyük olasılıkla susuz kalmıştır. Değilse, kökleri kontrol edin. Aşırı sulama kök çürümesine yol açabilir, bu da yapraklarının sararmasına neden olabilir. İdeal sulama için bitkiyi bir su tepsisinde bir veya iki saat boyunca tutun. Daha sonra tepside kalan fazla suyu tamamen boşaltın. Saksıda uygun drenajı sağlamak için yeterli delik olduğundan emin olunOrkide kök çürüklüğünden muzdaripse ve bitkinizin hala sağlıklı yeşil kökleri olduğunu görüyorsanız, çürümüş kökleri düzeltin ve bitkiyi yeni ortamlarda saklayın. Sulama yerine ilk hafta yaprakları sisleyin.Aşırı sulanmayı önlemek için, orkidenizi haftada bir kez üç buz küpü ile sulayın, böylece kökler yavaşça su emer.

Mantar veya Bakteriyel Hastalıklar

Sararmaya yaprakların alt kısmında başlayan bir mantar enfeksiyonu neden olabilir. Sonunda, siyaha dönecek ve orkide yapraklarının her iki tarafını da etkileyecektir.

Yapraklar sarı ise ve kötü bir koku fark ederseniz, bakteriyel bir enfeksiyon olabilir. Her iki durumda da, hastalığın yayılmasını önlemek için orkidenizi diğer bitkilerden ayırın, daha sonra etkilenen bölgeyi çıkarmak için steril bir makas kullanın. Bitirmek için bitkiye mantar ilacı püskürtün.

Blog